Važna obljetnica novigradskog školstva i kulture

Autor: Administrator , 9. 6. 2011.

Foto: Ivan JAMIČIĆ
Ravnatelj Radošević obradovao se monografiji, daru dožupana Bunje, koji je pokazao da Novigrad u monografiji ima posebno mjesto

Osnovna škola Novigrad danas je proslavila Dan škole i 180 godina školstva u Novigradu. Veliki dan za Novigrad obilježen je u Zavičajnom muzeju umjetničkim izvedbama učenika i djelatnika škole, kao i prigodnom izložbom fotografija mnogobrojnih novigradskih učenika i učitelja kroz godine.

Stara škola - Zavičajni muzej

Svečanost su svojim dolaskom uveličali Đani Bunja, zamjenik župana, predstavnici Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zadarske županije, Joso Klapan, načelnik Općine Novigrad, Jadran Anzulović, sakupljač Etnografske zbirke Novigrad, ravnatelji srednjih i osnovnih škola Zadarske županije te ravnatelji osnovne i srednje škole u Otočcu. Sve prisutne pozdravio je domaćin Joso Radošević, ravnatelj OŠ Novigrad, a potom je predao riječ Đaniju Bunji.

- Osim zadarskih škola, u Novigradu je najstarija škola u županiji, što svjedoči o važnosti Novigrada kroz povijest. Možete biti ponosni na to i čestitam vam svima, rekao je Bunja te Radoševiću uručio monografiju Zadarske županije u kojoj je i Novigrad zaslužio posebno mjesto.

Monografiju grada Otočca i razne simbolične darove OŠ Novigrad dobila je od Dinka Sekule, ravnatelja Srednje škole Otočac.

Radošević je istaknuo izvrsnu suradnju škole s Općinom Novigrad i na tome zahvalio načelniku Klapanu.

Važnu obljetnicu za novigradsko školstvo i kulturu općenito prepoznali su i brojni drugi. Radošević je pročitao čestitke Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, zatim Uprave za inspekcijske poslove, Agencije za odgoj i obrazovanje i Slobodana Kaštele, tajnika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, čovjeka koji je mnogo pomogao novigradskom školstvu.

Javna škola u Novigradu postoji od 1831. godine, ali školstvo u Novigradu je postojalo i prije. Bila je to privatna škola koju su vodili župni svećenici.

- Godine 1831. otvorena je Javna škola za odgoj muške djece i samo muška djeca su je pohađala do 1900. kad je postala mješovita škola, priča Radošević.

Simbolično, stara zgrada škole je upravo zgrada današnjeg Zavičajnog muzeja u kojem se svečanost i održavala.

Mandolinski orkestar i izložba

- Godine 1974. podignuta je nova zgrada škole koju su učenici pohađali sve do rujna 1991. Već 1996. godine obnovili smo školu, što je bila velika prekretnica za Novigrad i povratak stanovnika nakon rata. Pod geslom "Navik svoj na svome" krenuli smo u borbu protiv ratnih trauma, kazao je Radošević.

Sudeći po uspjesima OŠ Novigrad, traume su uspješno prevladane.

- Kažu da smo škola s više sekcija nego učenika. Ali naši učenici su posebni i postižu odlične rezultate. Uspješni su na županijskim i državnim natjecanjima, a 2004. naš je školski vrt proglašen najljepšim u primorskoj Hrvatskoj, rekao je Radošević.

Uslijedili su nastupi Mandolinskog orkestra OŠ Novigrad, školskog benda, recitacije učenika, čitali su se radovi koji su prošlih godina postigli uspjeh na Državnoj smotri Lidrano te nastup klape Kontrada. U klapi Kontrada dvoje je djelatnika i jedan bivši učenik Osnovne škole Novigrad.

Na kraju programa, Jadran Anzulović, koji je postavio izložbu fotografija u povodu obljetnice školstva, proglasio je izložbu otvorenom. Stare fotografije crno-bijele i u boji pokazuju učenike dok poziraju ili vježbaju tjelesni, povorku u povodu postavljanja kamena temeljca za školu, djelatnike škole i brojne trenutke iz bogate povijesti novigradskog školstva koje je mnogu djecu obrazovalo, odgojilo, ali i usrećilo.

Piše: Katina Baždarić