PETAŠI I ŠESTAŠI NA PUTOVANJU U PROŠLOST SVOGA ZAVIČAJA

Autor: Sandra Matulić, 30. 3. 2018.

Cilj ove terenske nastave u Zadru bio je upoznati najznačajnije kulturne spomenike  Zadra, istražiti građu Arheološkog muzeja Zadar i izložbu „Vučedolska kultura“,  te na primjeru crkve i samostana sv.Frane odrediti liturgijska obilježja katoličkog bogoslužja.

Terenska nastava odvijala se 28.ožujka, uoči uskršnjih blagdana. Voditeljice izleta bile su učiteljica engleskog jezika Marija Perinović, učiteljica talijanskog jezika Ines Žunić, vjeroučiteljice Neda Anzulović i Marina Srzemtić te učiteljica povijesti Sandra Matulić.

Po dolasku u Zadar, učenici su obišli Kopnena vrata i Fošu, Trg pet bunara, crkvu sv.Šime, Gradsku ložu, Gradski sat, crkvu sv.Krševana, zadarsku katedralu, Forum i crkvu sv.Donata. Svaki učenik je predstavio ostalima najvažnije podatke o jednom spomeniku a potom je drugi učenik pročitao nekoliko rečenica na engleskom jeziku. Ispred crkve sv.Marije uslijedilo je zajedničko fotografiranje.

Nakon razgledavanja grada učenici su krenuli u Arheološki muzej gdje im je kustosica predstavila građu muzeja od prapovijesnih vremena do perioda ranog srednjeg vijeka, obilježenog dolaskom Hrvata u ove prostore. Učenici su ujedno imali priliku pogledati i gostujuću izložbu iz muzeja Vučedol.

Poslije ovog razgledavanje učenici su otišli u crkvu i samostan sv.Frane.

Učiteljica im je naglasila povijesnu važnost ovog prostora zbog događaja iz 1358.godine kada je kralj Ludovik I. tu potpisao glasoviti Zadarski mir s Mlečanima kojim je cijela istočna obala Jadrana ponovo pripala Hrvatsko-ugarskom kraljevstvu.

Prilikom povratka kući učenici su ušli i u  crkvu Gospe od zdravlja gdje su zapjevali uskršnje pjesme.