EUROPSKI DAN JEZIKA

Autor: Sandra Matulić, 29. 9. 2023.

Ove nastavne godine u višim razredima OŠ Novigrad obilježen je Europski dan jezika. Prof. engleskog jezika i školska knjižničarka osmislile su nekoliko aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o vrijednosti učenja stranih jezika i važnosti rušenja jezičnih barijera.

Europski dan jezika proglasilo je Vijeće Europe 2001.godine i otada se redovito obilježava 26. rujna. Prof. engleskog jezika Marija Perinović na satu engleskog jezika osmislila je radionice primjerene dječjem uzrastu. Učenici 6.razreda morali su istražiti engleski naziv četiriju država, njihove zastave, engleski izraz za njihovu nacionalost  i najdražu riječ. Sedmaši su dobili tekst koji su trebali prevesti s talijanskog na engleski jezik. Na satu 8.razreda učenici su poslušali prezentaciju o Europskom danu jezika a potom su imali natjecanje u spelingu.

Školska knjižničarka je organizirala radionice koje su se odvijale na Satu razrednika. Odabrano je deset europskih jezika s ciljem da se učenicima osvijesti njihovo grupiranje u tri skupine (germanske, romanske i slavenske) uz pomoć sličnosti koje su vidljive proučavajući njihov rječnik. Stoga su učenici 6.razreda proučili europske izraze za pojam mir te potom napravili plakat na tu temu.

Učenici 7. razreda su prevodili riječ ljubav i potom osmislili plakat

Osmaši su imali zadatak potražiti prijevod riječi prijateljstvo a potom su i oni napravili plakat. Učenici su se zabavili i pritom nešto naučili.