Novigrad i Paljuv čita!!!

Autor: Frane Krmpotić, 24. 4. 2013.

Manifestacija promicanja čitanja „Zadar čita“, koju organizira Gradska knjižnica Zadar, održava se već pet godina, te obuhvaća gradske i školske knjižnice Zadarske županije. Treću godinu zaredom u njoj sudjeluje i novigradska općina. Čitaonice su zajednički organizirale knjižničarke Knjižnice i čitaonice Novigrad te Školske knjižnice OŠ Novigrad. Ove godine sve aktivnosti odvijale su se u znaku nadolazećeg Dana planete Zemlje koji se obilježava 22.travnja.

Čitaonice su se odvijale dana 15.travnja u Područnoj školi Paljuv  te 17 .travnja u matičnoj OŠ Novigrad. Sve je započelo čitanjem priče „Bijeli vuk“ iz zbirke „Vodenica sokolica “Nade Iveljić, koju je u Paljuvu čitala gđa Antonia Baraba, majka dviju učenica škole, a u Novigradu Petra Bolanča, djelatnica Turističke zajednice Novigrad.Uslijedilo je prepričavanje knjige „Priča o galebu i mačku koji ga je naučio letjeti“ Luisa Sepulvede, koja govori o razornim posljedicama ljudske nebrige za prirodu. U PŠ Paljuv tu priču je prepričavala Magdalena Buterin, učenica 4.r., a u Novigradu Patrik Buterin,također učenik 4.r. Oboje učenika to su izveli sažeto, ali uvjerljivo i temperamentno, s naglaskom  na poteškoće koje osjećaju životinje  zbog ljudskog onečišćenja prirode.

Nakon toga čitale su se  pjesme  „Velebit“ i „Kupa“ Zvonimira Baloga, zatim „Samouka priroda“ Paje Kanižaja, „Puževa pjesma“ Vjekoslava Majera, „Kad bi drveće hodalo“ Grigora Viteza, te „Marija Darija neće iznositi smeće“ Shela Silversteina. U Paljuvu pjesme su čitali učenici Petra Buterin, Tonina  Baraba, Ante Buterin i Ana Bakić(1.razred), CvitaBaraba, Antonio Klapan i Luka Buterin (2.razred), Magdalena Baraba,  Antea Baždarić  i  (Lora Duvančić (3.razred) i Marko Buterin (4.r.). U Novigradu iste pjesme čitali su Dominik Anzulović, Lara Paštrović i Antonio Bačić (1.r.), Laura Paštrović i Frane Milanković (2.r.), Ante Buterin (3.r.), te Antonio Ivčić, Tomislav  Baždarić i Lovre Baždarić(4.r.).

Čitaonice su završile  izradom  plakata s temom „Čista priroda“ i „Onečišćena priroda“.