I ove godine "Novigrad i Paljuv čita"

Autor: Sandra Matulić, 11. 4. 2014.

Manifestacija promicanja čitanja „Zadar čita“, koju organizira Gradska knjižnica Zadar, održava se već šestu godinu a u njoj sudjeluje i Knjižnica OŠ Novigrad.

Ovo je već šesta godina otkad se počela održavati Manifestacija promicanja čitanja „Zadar čita“, u organizaciji Gradske knjižnice Zadar. Ova manifestacija obuhvaća gradske i školske knjižnice Zadarske županije pa tako i knjižnice novigradske općine. Knjižničarke Knjižnice i čitaonice Novigrad te Školske knjižnice OŠ Novigrad zajednički su organizirale čitaonice za djecu nižih razreda osnovne škole, koje su se odvijale 9. i 10. travnja.

9. travnja organizirana je prva čitaonica u  Područnoj školi Paljuv  a 10 .travnja u matičnoj OŠ Novigrad. I ove godine bilo je veselo i raznoliko. Događanje je započelo čitanjem priče „Risnjak“ iz zbirke legendi  „Zagonetno  putovanje“ Mladena Kušeca, koju je pročitala mjesna knjižničarka Jagoda Ivčić. Učenici su s velikim zanimanjem poslušali priču vezanu uz nastanak imena tog prekrasnog nacionalnog parka i pojavu risova koji su danas zaštićene životinje u Hrvatskoj.

Potom je u Paljuvu učenica Cvita Baraba prepričala roman Maje Gluščević „Bijeg u košari“, koji opisuje strašne dane progonstva u vremenu Domovinskog rata. Priča je prikazane iz kuta  malog dječaka koji bježi na svom omiljenom magarcu i doživljava kojekakve dogodovštine prije nego li dođe na oslobođeni teritorij.

Uslijedilo je čitanje slikovnice Mira Gavrana „Priča o dječaku koji je spasio more“ koju su pročitale majke naših učenika. U Paljuvu je to učinila  gđa Ljerka Bakić, a u Novigradu gđa Marina Mikecin . Povela se živa diskusija o pitanju postojanja vanzemaljaca i njihovog izgleda i karaktera. To je poslužilo kao uvod za likovnu radionicu u Paljuvu u kojoj su učenici prikazali svoj doživljaj vanzemaljaca koristeći tehniku kolaž.

Na kraju su svi učenici sudionici čitaonica pokazali svoje čitalačko umijeće čitajući pjesme Grigora Viteza iz zbirke „Kad bi drveće hodalo“.