TERENSKA NASTAVA U PAG

Autor: Miroslava MANDIĆ, 3. 5. 2015.

30.4.2015.Učenici razredne nastave OŠ NOVIGRAD I PŠ PALJUV su krenuli na terensku nastavu u mjesto Pag s ciljem upoznavanja s kulturno-povijesnim znamenitostima i svim posebnostima kojima Pag obiluje.

Posjetili su Galeriju paške čipke, stalni postav izložbe solarstva, , Etno galeriju i benediktinski samostan sv. Margarite.

Otok Pag se nalazi između Velebitskog kanala i Kvarnerića, između otoka Raba, Oliba i Vira, u neposrednoj blizini kopna. Površinom od 286,6 km2 jedan je od najvećih Jadranskih otoka, a sa 270 km razvedene obale otok je s najduljom obalnom linijom na Jadranu, prepunom zaljeva, uvalica, rtova i plaža. Najveću, Pašku uvalu zaokružuje 20 km šljunčanih plaža.

Posebnost i zanimljivost otoka Paga su i brojni  izvori pitke vode, a brojne su i vrulje u moru.  Voda  uglavnom na otok stiže ispod morskog dna s velebitskih padina. Na otoku se nalaze i tri slatkovodna močvarna jezera ; Veliko i Malo blato te Kolansko blato. Iako se klimatske prilike na otoku  ubrajaju u mediteranske, blizina Velebita čini svoje pa tako mnogo utječe na biljni pokrov otoka tako je  istočni dio otoka zbog jakih udara bure i jake posolice sasvim gol.  Otok Pag kao najveće carstvo kamenjara ispresijecano dugim suhozidima na Jadranu, u kojemu raste tanka trava, nisko aromatično bilje, kadulja i smilje. Upravo to aromatično bilje je osnova u prehrani paških ovaca na kamenjaru, i ono daje poseban okus  poznatom paškom siru. Također na otoku se zadržala i autohtona šikara zimzelenog karaktera, hrast medunac, crnika, alepski bor …. U  kopnenom produžetku plitke Paške  uvale  skriva se još jedno veliko bogatstvo, ispitano i dokazano ljekovito blato.

Stanovnici otoka bave se  vinogradarstvom, maslinarstvom, voćarstvom, ribarstvom, stočarstvom te poljoprivredom koja je  usprkos značajnog udjela kamenjara u površini otoka stoljećima imala veliki utjecaj na život otočana a sve zahvaljujući plodnoj zemlji pjeskulji.

Grad Pag obiluje kulturno-povijesnim spomenicima. Najznačajnije građevine su Zborna crkva Marijinog Uznesenja, Knežev dvor i kula Skrivanat - jedina preostala od devet kula koje su, zajedno s bedemima, nekada okruživale grad.

Osim navedenih građevina tu su i crkva sv. Jurja, crkva sv. Frane, samostan sv. Margarite te stari magazini soli. Kilometar udaljeno od gradske jezgre nalazi se arheološko područje Stari grad s crkvom sv. Marije i ostatcima akropole.

U Pagu se stoljećima izrađuje paška čipka, najpoznatiji nacionalni čipkarski proizvod, a nacionalnu suvenirsku kategorizaciju ima i tradicionalna paška narodna nošnja. Paški ovčari proizvode paški sir koji je jedan od najpoznatijih autentičnih nacionalnih sireva, a kojeg su još u 4. stoljeću pr. n. e. na Pagu počeli raditi Liburni.

Naš posjet gradu Pagu završili smo igrom u parku.